22. maja 2024

Zdrowo mieszkać

Magazyn o tematyce mieszkaniowej

Żywotność ocieplenia i ryzyko powstania pleśni

3 min czytania

W 2009 roku w Bańskiej Bystrzycy na tej samej ulicy zostały ocieplone dwa bloki z wielkiej płyty – pierwszy klasyczną izolacją kontaktową (styropian), a drugi powłoką termoizolacyjną ClimateCoating. Po 6 latach wróciłem, aby zobaczyć w jakim stanie są oba ocieplone bloki i moje wnioski nie były aż tak zaskakujące.

Żywotność izolacji kontaktowej szacuje się na około 15-20 lat, ale ewentualne „problemy” pojawiają się często w krótszym czasie. Dużo jeżdżę po Słowacji (ale także po Czechach) i na każdym kroku spotykam ocieplone bloki, w których po pięciu latach od wykonania izolacji na elewacji pojawiła się pleśń i glony. Elewacja zaatakowana przez pleśń nie tylko wygląda „brzydko” na zewnątrz, ale może być również przyczyną różnych chorób. W tym kontekście trwałość ocieplenia stoi pod znakiem zapytania.

Blok mieszkalny z wielkiej płyty ocieplony systemem izolacji kontaktowej

Po 6 latach na elewacji budynku mieszkalnego ocieplonego systemem izolacji kontaktowej (styropian) pojawiły się glony i pleśń. Nie jest to nic nadzwyczajnego – większość domów ocieplonych kontaktowym systemem izolacji cierpi na ten problem. Jest on spowodowany wpływami środowiska (słońce, wiatr, woda, mróz), które zniekształcają elewację, tworząc na jej powierzchni pęknięcia, w które wnika woda (wilgoć) i w ten sposób tworzą na elewacjach pożywkę dla pleśni i glonów. Firmy ociepleniowe często zapominają zwrócić uwagę, że elewacja domu powinna być odnawiana (sprawdzana pod kątem wad, pęknięć i zabezpieczana farbą elewacyjną) co 3-5 lat. Styropian nie jest również oddychający i nie przepuszcza pary wodnej i wilgoci, co z kolei zwiększa ryzyko powstawania pleśni w pomieszczeniach.

zivotnost-zateplenia-03

Wszyscy chcielibyśmy żyć w zdrowym środowisku i najlepiej z niskimi kosztami ogrzewania i klimatyzacji. Dobrze, że nasze państwo wspiera projekty izolacyjne różnymi dotacjami na realizację i w ten sposób pomaga ludziom w ociepleniu jak największej liczby domów na Słowacji. Gorsze jest to, że ludzie nie zdają sobie na początku sprawy z tego, co może ich czekać za kilka lat przy konwencjonalnej izolacji kontaktowej – glony, pleśń i nadmierne tworzenie się wilgoci we wnętrzu.

Nie będę pisał o tym, czy styropian jest szkodliwy dla zdrowia czy nie – niech każdy sam wyrobi sobie zdanie na ten temat. Chciałbym tylko przypomnieć, że styropian i wełna mineralna nie są jedynymi sposobami na ocieplenie domu i obniżenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji.

zivotnost-zateplenia-04

Według jakiego kryterium określimy żywotność takiej izolacji? Czy będziemy czekać aż nasza elewacja ulegnie całkowitemu zniszczeniu, czy do momentu, gdy na naszej elewacji pojawią się pierwsze pleśnie i glony? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu.

Dom panelowy z powłoką termo-ceramiczną ClimateCoating

W tym samym roku (2009) mieszkańcy sąsiedniego bloku zdecydowali się na alternatywę dla izolacji kontaktowej – termiczną powłokę ceramiczną ClimateCoating. Wykonanie izolacji kosztowało około jedną trzecią mniej niż konwencjonalna izolacja kontaktowa na sąsiednim domu z płyty.

Żywotność izolacji oraz odporność na glony i pleśń można zatem porównać w bardzo krótkim czasie: podczas gdy sąsiedni dom płytowy jest pokryty pleśnią i glonami, na domu pokrytym powłoką termo-ceramiczną ClimateCoating ThermoProtect nie widać żadnej pleśni. Wręcz przeciwnie – jego elewacja jest jak nowa (jasne, przez lata trochę się pobrudziła) – ale co ważniejsze: wolna od pleśni i glonów.

zivotnost-zateplenia-02

Termoceramiczna powłoka ClimateCoating ThermoProtect jest oddychająca, może skutecznie odprowadzać wilgoć z murów, dzięki czemu stanowi doskonałą ochronę konstrukcji budowlanych. Po nałożeniu tworzy na powierzchni termoceramiczną membranę, która zapobiega przenikaniu wilgoci do podłoża (elewacja zabezpieczona powłoką ClimateCoating nie wymaga renowacji co 3-5 lat – ma długą żywotność). Powłoka termorefleksyjna ClimateCoating reguluje wilgotność podłoża (muru), dzięki czemu konstrukcja budynku pozostaje sucha przez cały rok, co zmniejsza koszty ogrzewania i klimatyzacji. ClimateCoating maksymalnie minimalizuje ruchy dylatacyjne konstrukcji budynku.