21. czerwca 2024

Zdrowo mieszkać

Magazyn o tematyce mieszkaniowej

Wilgoć w domach izolowanych: ryzyko powstawania pleśni

4 min czytania

Wilgoć w domach izolowanych: ryzyko powstawania pleśni

Według ekspertów, wystarczająca wentylacja budynków po ich ociepleniu jest często zapominana, a ludzie nie otrzymują wystarczających informacji. Postępowanie takie może zasadniczo wpłynąć na jakość środowiska i zdrowie oraz umożliwić rozmnażanie się pleśni. Zwróciła na to uwagę Czeska Izba Autoryzowanych Inżynierów i Techników (ČKAIT) podczas konferencji zawodowej poświęconej zagadnieniom tegorocznego programu Nowe Zielone Oszczędności. Według niej, jeśli ubiegający się o dotacje chcą odnieść sukces w programie, będą mieli większe szanse, gdy zastosują systemy wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła.

Według izby, obecnie priorytetem są wysokie standardy energetyczne w budynkach, a zwłaszcza oszczędność energii na ogrzewanie i wentylację. Odbywa się to albo przez poprawę właściwości termiczno-technicznych konstrukcji budynku, albo przez uszczelnienie budynku.

„Firmy budowlane chcą dostać kontrakt na izolację – izolują budynek, wymieniają okna i zostawiają ludzi na pastwę losu, nie mówiąc im o problemach, które mogą wystąpić” – powiedział Jaroslav Šafránek, dyplomowany inżynier i specjalista ds. energii.

Dom-bubble

Wentylacja jest energochłonna, a wybór systemu wentylacji jest sprawą indywidualną. Można jednak wybrać pomiędzy wentylacją naturalną, hybrydową (połączenie wentylacji wymuszonej i naturalnej) oraz wentylacją wymuszoną z odzyskiem ciepła lub klimatyzacją. Jednak budynek mieszkalny w środku miasta lub dom rodzinny na wsi będzie miał inne wymagania według ČKAIT.

„Jeśli ludzie nie zdają sobie sprawy, że muszą ustawić inny reżim wentylacyjny, dojdzie do kondensacji i w konsekwencji do powstawania pleśni. To są najbardziej podstawowe aspekty, na które wpływa renowacja energetyczna budynku” – stwierdził Šafránek.

Dziesięć kilogramów wilgoci na dobę. Domy izolowane muszą być wentylowane

Czteroosobowa rodzina wytwarza do 10 kilogramów wilgoci dziennie, którą trzeba wietrzyć. Jeśli powstaną pleśnie, mogą być nie tylko drażniące, ale także toksyczne i rakotwórcze. Problemem jest też rosnące stężenie dwutlenku węgla. Występuje on powszechnie w szczelnie zamkniętych mieszkaniach i budynkach szkolnych.

p1030505

Państwowy Fundusz Ochrony Środowiska od 15 maja rozpocznie przyjmowanie wniosków o dotacje drogą elektroniczną. Program oferuje dotacje na oszczędności energii i izolację dla domów rodzinnych w całej Republice Czeskiej. Po raz pierwszy od pięciu lat zostanie udostępniony również dla praskich budynków mieszkalnych. Do wydania jest około 1,1 miliarda koron, z czego 600 milionów koron powinno trafić do domów rodzinnych, a pół miliarda do „bloków mieszkalnych”. Zdaniem Šafránka w tym roku pieniędzy jest mało w porównaniu z poprzednimi latami, a środki na bloki mieszkalne mogą się szybko wyczerpać.

Zastosowanie powłok termorefleksyjnych we wnętrzach

Możemy również pozbyć się wilgoci we wnętrzu lub zaoszczędzić na ogrzewaniu stosując specjalne powłoki termorefleksyjne. Jak?

Obniżenie gwałtownie rosnących kosztów energii jest głównym wyzwaniem dla gospodarstw domowych i instytucji publicznych. Ograniczenie ogrzewania zmniejsza koszty i zużycie energii, ale potencjalnie prowadzi do niekomfortowego klimatu w pomieszczeniach = niższej temperatury wewnętrznej.

Jeśli temperatura w pomieszczeniu zostanie obniżona, wzrośnie wilgotność względna, a temperatura spadnie do punktu rosy lub poniżej – będzie to sprzyjać rozwojowi pleśni. Zastosowanie odpowiedniej farby ściennej może temu zapobiec.

Wnętrze jest postrzegane jako komfortowe, gdy temperatura powietrza i otaczających powierzchni jest zbliżona do siebie, a jednocześnie wilgotność wynosi około 50%. Decydującym czynnikiem jest temperatura odczuwalna, która jest wynikiem interakcji pomiędzy temperaturą powietrza, a średnią temperaturą promieniowania otaczających powierzchni.

Efekt energooszczędny specjalnej farby ściennej ClimateCoating ThermoPlus w porównaniu z produktami konwencjonalnymi został udowodniony na przestrzeni wielu lat poprzez analizy klimatu pomieszczeń w różnego rodzaju budynkach. Pomieszczenia pomalowane farbą ThermoPlus szybciej się nagrzewają, a następnie znacznie wolniej wychładzają się, ponieważ pomalowane ściany mają bardziej równomiernie rozłożoną i podwyższoną temperaturę powierzchni.

Równomiernie rozprowadza temperaturę – pomieszczenia nagrzewają się szybciej

Sprawdzona technologia sprawdza się o każdej porze roku

Specjalne właściwości farby do ścian wewnętrznych ClimateteCoating ThermoPlus są czysto fizyczne i opierają się na technologii membrany refleksyjnej opracowanej przez SICC Coatings. Specjalnie wyprodukowane puste, próżniowo blokujące cząstki szklano-ceramiczne połączone są z silnie przyczepną dyspersją opracowaną we własnym zakresie i wybranymi aktywatorami.

W zimie powietrze w pomieszczeniach staje się zbyt suche z powodu nadmiernego ogrzewania. ThermoPlus, który reguluje wilgotność, eliminuje ten problem. Farba ścienna zapewnia utrzymanie stałej wilgotności w pomieszczeniu i pozwala uniknąć nieprzyjemnych objawów suchości, takich jak swędzenie, podrażnienie błon śluzowych czy kaszel.

Reguluje wilgotność w pomieszczeniu do optymalnego poziomu 55%

ThermoPlus pomaga również w walce z nadmierną wilgocią. Powłoka zatrzymuje cząsteczki wody w swojej cienkiej membranie i uwalnia je do powietrza w pomieszczeniu, gdy jest ono zbyt suche. Wysokiej jakości farba ścienna dostosowuje się do utrzymania wilgotności w pomieszczeniu w idealnym zakresie. Zapewnia to przyjemny i zdrowy klimat w pomieszczeniach.

Dzięki powłoce wewnętrznej ClimateCoating ThermoPlus można zaoszczędzić ok. 20% na kosztach energii ogrzewania lub klimatyzacji.

W rezultacie malowanie przy użyciu wysokiej jakości produktu ClimateCoating pomaga poprawić klimat w pomieszczeniach i zaoszczędzić od 20% do 30% energii poprzez skrócenie czasu potrzebnego do ogrzania pomieszczenia, opóźnienie procesu chłodzenia i regulację wilgotności w pomieszczeniu.

Źródło : TÝDEN.cz, Autor: ČTK