22. maja 2024

Zdrowo mieszkać

Magazyn o tematyce mieszkaniowej

Upały w hali produkcyjnej? Jak obniżyć temperaturę?

4 min czytania
Proponowane rozwiązanie obniżenia temperatury w halach produkcyjnych polega na obniżeniu temperatury dachu, a tym samym temperatury całej konstrukcji dachu.

Szczególnie w miesiącach letnich temperatura w halach produkcyjnych robi się bardzo wysoka, co nie jest dobre ani dla pracowników, ani dla pracodawców. Powinni oni zapewnić optymalne warunki pracy zatrudnionym przez siebie osobom oraz zadbać o ochronę zdrowia pracowników przed stresem cieplnym. Jak rozwiązać ten problem? Upał w hali produkcyjnej? Jak obniżyć temperaturę?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić optymalne warunki mikroklimatyczne w halach produkcyjnych, które powinny być stworzone przede wszystkim przez odpowiedni projekt budynku i w miarę potrzeb wyposażenie techniczne. W przypadku zwiększonego obciążenia cieplnego powinien również zapewnić swoim pracownikom odpowiednią ilość napojów, zmodyfikować czas pracy lub zbudować bariery chroniące przed przenikaniem promieni słonecznych i zapewnić optymalną wentylację.

Propozycja rozwiązania mającego na celu obniżenie temperatury w halach produkcyjnych

Miesiąc temu zgłosiła się do mnie duża firma, która posiada kilka dużych hal produkcyjnych, aby zaproponować rozwiązanie pozwalające na obniżenie temperatury w halach produkcyjnych. Upał w hali produkcyjnej był już duży, zwłaszcza gdy promienie słoneczne nagrzewały dach. Ponieważ nie była to pierwsza firma, która miała podobny problem z upałami – poleciłem powłokę termiczną ClimateCoating ThermoActive. Z własnego doświadczenia wiedziałem, że to rozwiązanie pomoże im obniżyć temperaturę w halach produkcyjnych i po wdrożeniu będą zadowoleni.

Ciepło w hali produkcyjnej – Wysoka temperatura dachu w hali produkcyjnej znacznie podnosi temperaturę wewnątrz
Jeśli obniżymy temperaturę dachu nad halą produkcyjną – obniżymy również temperaturę wewnętrzną. I to bez klimatyzacji i kosztów z nią związanych.

Przyczyna źródłowa: temperatura dachu hali produkcyjnej

Gorący od letnich promieni słonecznych dach podnosi temperaturę całej konstrukcji dachu, a temperatura w hali produkcyjnej wzrasta do poziomu nie do zniesienia. W tym czasie włączamy wentylatory i klimatyzatory, aby choć częściowo schłodzić te obszary produkcyjne. Zwiększa to jednak koszty eksploatacji budynku. Rozwiązaniem jest obniżenie temperatury dachu, a tym samym temperatury całej konstrukcji dachu. W ten sposób zagwarantowany jest spadek ciepła w hali produkcyjnej do akceptowalnego poziomu.

Duża ilość promieniowania słonecznego przenikała również przez świetliki w hali produkcyjnej – ClimateCoating ThermoActive dba o odbicie promieni słonecznych. (zdjęcie: dach bez powłoki ochronnej ClimateCoating)

Spróbuj sam !!! Różnica temperatur będzie wynosić min 30°C !!!

Firma znajduje się na południu Słowacji w miejscowości Dunajská Streda. Umówiłem się wcześniej na spotkanie i obejrzałem zakłady produkcyjne i hale. Jednocześnie starałem się opisać i wyjaśnić zasadę działania ochronnej i wysoce refleksyjnej powłoki ClimateCoating ThermoActive.

Czym jest ClimateCoating ThermoActive

Jeśli pokrycie dachowe narażone na działanie czynników atmosferycznych i środowiskowych ma długo spełniać swoją funkcję, potrzebuje dobrej osłony ochronnej i termicznej. ClimateCoating ThermoActive doskonale spełnia tę rolę. Ulewny deszcz, grad i śnieg nie są w stanie uszkodzić ClimateCoating ThermoActive. Dodatkowo powłoka ta charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem odbicia promieniowania słonecznego – potrafi odbić do 92% promieniowania słonecznego z powrotem do atmosfery i tym samym chroni dach przed przegrzaniem!

Wyjeżdżając zostawiłem im kilka litrów ClimateCoating ThermoActive, aby sami spróbowali pomalować świetliki w halach produkcyjnych lub nawet część dachu.

Wiele osób nadal nie wierzy zbytnio w nanotechnologię, dlatego zamiast słów pozwoliłem „przemówić” doświadczeniu praktycznemu. Klienci mogą sami sprawdzić, czy ta powłoka termo-ceramiczna działa i czy według ich pomiarów można obniżyć temperaturę w halach produkcyjnych.

W ramach testu firma sama pomalowała jeden świetlik farbą ClimateCoating ThermoActive i temperatura świetlika spadła o 20°C.
Różnica temperatur pomiędzy dachem z powłoką ClimateCoating ThermoActive i bez niej wyniosła 32°C !!! (do testu pomalowano ok. 4 m2 dachu)

Następnego dnia mieli wziąć termometr cyfrowy i zmierzyć temperaturę pomalowanych części dachu oraz temperaturę niepomalowanych części dachu.

Wynik pomiaru temperatury dachu

A wynik ich pomiarów ? Przyznaję, wiedziałem jaki będzie. Zmierzyli sami temperaturę dachu hali produkcyjnej i różnica temperatur pomiędzy pomalowaną częścią dachu, a częścią niepomalowaną wyniosła około 32°C :

  • dach niepomalowany = 64°C,
  • dach z powłoką ClimateCoating ThermoActive = 32°C.

Firmie tej tak bardzo spodobała się powłoka ClimateCoating ThermoActive, że bez wahania zamówiła malowanie wszystkich dachów nad halami produkcyjnymi, łącznie ze świetlikami.

Podobne artykuły:

O faktycznym procesie wdrożenia poinformuję w kolejnym artykule – opiszę pełną procedurę wdrożenia. I oczywiście: na końcu napiszę również o tym, jak bardzo obniżyła się temperatura w hali produkcyjnej.