20. czerwca 2024

Zdrowo mieszkać

Magazyn o tematyce mieszkaniowej

Ochrona fasad przed wilgocią

5 min czytania

Ochrona fasad przed wilgocią

Wilgoć to największy wróg dla elewacji domów mieszkalnych, prefabrykowanych czy jednorodzinnych. Latem i zimą powoduje znaczne problemy: takie jak glony, grzyby i pleśń na elewacji, a zimą – powstawanie pęknięć. Jest to wynik działania czynników klimatycznych – takich jak deszcz, woda, śnieg czy parowanie wilgoci z okolicznych drzew.

Budowa nowych mieszkań obejmuje również zieleń i drzewa miejskie, które mają poprawić klimat w miastach. Chociaż nowe drzewa miejskie oznaczają poprawę klimatu i jakości życia i mieszkania na ulicach i na terenie domów, istnieje ryzyko, że na fasadach domów pojawią się glony i grzyby, jeśli pobliskie drzewa uniemożliwią szybkie odparowanie wilgoci na fasadach.

W związku z tym nasuwa się pytanie: Czy możliwe jest zabezpieczenie elewacji przed wilgocią, nawet jeśli na elewację wpływa klimat i otaczające ją drzewa?

Jesteśmy przekonani: tak! Przedstawimy Państwu innowacyjną, bezrozpuszczalnikową powłokę fasadową ClimateCoating ThermoProtect niemieckiej firmy SICC Coatings GmbH, która pomaga oszczędzać energię i zapobiega infestacji glonów i grzybów, także na elewacjach (ETICS).

Firma SICC-Coatings GmbH od 2003 roku produkuje w Berlinie-Pankow produkty w technologii membrany refleksyjnej.

Technologia ta, uwzględniająca procesy budowlano-fizyczne – takie jak odbijanie promieni słonecznych (odbicie UV), ukierunkowane parowanie, właściwości antyelektrostatyczne, jak również odporność materiału za pomocą specjalnej farby – oferuje również praktyczne rozwiązania problemów ochrony elewacji, ponieważ w znacznym stopniu zapobiega wnikaniu wilgoci w elewację, a tym samym powstawaniu glonów.

Ta odblaskowa powłoka elewacyjna oznacza oszczędność energii i ochronę jednocześnie! Aplikacja powłoki jest prosta, powłoka jest rozwiązaniem wydajnym i ekonomicznym, a przy tym bardzo niezawodnym o długiej żywotności.

Oszczędzanie energii dzięki specjalnej powłoce ClimateCoating poprzez proste naniesienie jej na elewację lub dach, jest niestety wciąż bardzo mało znane i rozpowszechnione, choć istnieje wiele dobrych powodów do jej stosowania. Przede wszystkim – doświadczenie praktyczne przemawia za doskonałymi właściwościami. Powłoka ta praktycznie nie ma konkurencji – potwierdziło nam to wielu klientów, którzy zdecydowali się na zastosowanie tej powłoki na elewacji swojego domu lub na jego dachu.

Podczas deszczowych dni wilgotność powietrza wynosi często około 80%, więc ciśnienie atmosferyczne automatycznie wpycha wilgoć w mur. Częste ulewne deszcze dodatkowo „pomagają” zawilgoceniu elewacji, ponieważ spływają po elewacjach i właśnie wtedy widać, jak długo ocieplone elewacje są mokre, mimo że deszcz już dawno przestał padać. Z ClimateCoating ThermoProtect taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca, ponieważ powłoki ClimateCoating zostały zaprojektowane tak, aby odprowadzać te siły natury.

SICC Coatings GmbH należy do grupy dostawców technologii odblaskowych i od ponad 20 lat rozwija technologie membranowe w celu oszczędzania energii i przyjaznej dla środowiska ochrony przed wilgocią. W 2018 roku firma zdobyła „German Innovation Award” za tę właśnie technologię, a w sezonie 2018/2019 zdobyła „Energy Efficiency Award” w Singapurze, gdzie była uczestnikiem delegacji pod przewodnictwem rządzącego burmistrza i przedstawicieli izby przemysłowo-handlowej, która wymieniała poglądy na temat efektywności energetycznej budynków z tamtejszymi przedsiębiorstwami mieszkaniowymi.

W spotkaniu uczestniczył również prof. dr inż. Manfred Sohn (Berlin) już w latach 2001-2006 potwierdził skuteczność tej technologii w badaniach oceny energetycznej budynków mieszkalno-przemysłowych (konstrukcja z płyt prefabrykowanych). Badał on również łączne działanie tynku termoizolacyjnego i ClimateCoating (dawniej ThermoShield Exterieur) i na podstawie pomiarów i obliczeń opracował raport o wynikach wyznaczania współczynników przeliczeniowych do określania współczynników przenikania ciepła elementów budowlanych pokrytych ClimateCoating.

Przeprowadzona w latach 1998-2009 powłoka budynków prefabrykowanych w Perlebergu (Niemcy) przyniosła lokatorom roczne oszczędności energii w wysokości od 18% do 21%, elewacje wolne od glonów oraz wydłużyła konieczność odnawiania elewacji o co najmniej dwukrotność normalnej wartości.

Innym przykładem jest np. odmalowanie domu prefabrykowanego w Kaniowie, które zostało przeprowadzone w 2011 roku i przyniosło oszczędności w ogrzewaniu sięgające 20%. Więcej w naszym artykule: Oszczędność energii dzięki izolacji domu prefabrykowanego.

Ochrona fasady przed glonami z praktyki – fasada w Niemczech, Berlin

W celu znalezienia trwałego i opłacalnego rozwiązania zapobiegającego porażeniu glonami na elewacji, firma SICC Coatings GmbH pomalowała we wrześniu 2014 roku fasadę firmy Gesobau AG, Wilhelmsruher Damm 228, 13158 Berlin, farbą ThermoProtect (dawniej ThermoShield Exterieur), aby udokumentować i ocenić trwałość powłoki na potencjalne porażenie glonami w porównaniu z konkurencyjnym produktem.

Po dobrych 3,5 roku z pomalowanych elewacji pobrano pierwsze próbki i wysłano do laboratorium w celu analizy.

Fasada na budynku Gesobau AG, Wilhelmsruher Damm 228, 13158 Berlin — po 7 latach

Po 7 latach firma SICC Coatings GmbH przeprowadziła dalszą ocenę wzrostu glonów i pobrała dodatkowe próbki z elewacji. Firma SICC Coatings GmbH zleciła wykonanie wymaganych analiz laboratoryjnych w Instytucie Dahlberg w Wismarze. Załączona ocena pokazuje, że na podstawie próbek pobranych po trzech i pół roku oraz po siedmiu latach, fasada z powłoką ThermoProtect wykazała jednolitą „bardzo słabą kolonizacjęprzez glony we wszystkich trzech próbkach, bez zmian po trzech latach. Wynika to głównie ze zdolności powłoki do wchłaniania wilgoci spowodowanej działaniem czynników atmosferycznych i niepozostawiania mokrej warstwy, gdyż sprzyja to rozwojowi glonów. Mikropęknięcia zostały również wykluczone jako czynnik sprzyjający wzrostowi ze względu na elastyczność powłoki. Takiego wyniku nie można było osiągnąć w przypadku wysokiej klasy produktu znanego niemieckiego producenta farb.

Na tej podstawie można stwierdzić, że w przypadku ThermoProtect po trzech i pół roku można stwierdzić jedynie bardzo niewielkie porażenie glonami, które nie zwiększyło się w ciągu kolejnych trzech lat, z czego można wnioskować, że nie zwiększy się również w kolejnych latach.

Z innymi wynikami i produktami marki „ClimateCoating” można zapoznać się samemu.

ClimateCoating: https://www.climatecoating.com/pl/

Firma SICC Coatings GmbH jest przekonana, że dzięki systemom powłok refleksyjnych uzyskuje się nie tylko dodatkowy element budowlany służący oszczędzaniu energii, ale także ochronie elewacji przed wilgocią, co zapobiega powstawaniu glonów i grzybów.